Každé vozidlo musí mít sjednané povinné ručení, bez něho nesmí na silnici. Opakem je havarijní pojištění, jehož uzavření je dobrovolné. Chcete si ho přesto sjednat a zajímá vás, proti čemu vás ochrání a co musí splnit?
Autopojištění dělíme na povinné ručení a havarijní pojištění
Povinné ručení chrání řidiče před škodami, které svým vozidlem způsobí třetí straně. Je jedno, zda jde o škody na životě, zdraví, majetku nebo ušlý zisk. Musí ho mít uzavřené každé vozidlo.
Havarijní pojištění je oproti němu dobrovolné a chrání vás před škodami, které vzniknou na vašem voze v důsledku havárie, vandalismu, odcizení nebo třeba neoprávněného užití vozidla.
Víte, že když nehodu způsobíte vy, škodu na vašem vozidle buď zaplatíte sami, nebo pokud máte sjednané havarijní pojištění, pak ho ke krytí škod můžete využít? Pokud nehodu způsobí někdo jiný, je hrazena z jeho povinného ručení.
Co všechno může havarijní pojistka krýt?
Smyslem havarijního pojištění je krytí škod na vlastním vozidle, a to za vaší přítomnosti i mimo ni. Kryje vás pro případ:
- Havárie, tedy autonehody nebo třeba střetu se zvěří.
- Vandalismu (poškození vozidla jinou osobou).
- Odcizení vozidla
- Živelné pohromy jako povodeň, zásah bleskem, krupobití, požár nebo pád větve na kapotu.
- Neoprávněného užití vozidla
Náš tip: Řešíte pojištění nového vozidla? Zvažte i tzv. GAP pojištění, které vám přijde vhod v případě totální škody na novém voze. Zatímco obvykle pojišťovna vyplatí aktuální cenu vozu, díky GAP pojištění dostanete pořizovací cenu vozidla.
Co pojištění nekryje?
Jak už to tak bývá, vždy existuje nějaká výjimka. V případě pojištění takové výjimky označujeme jako výluky a jde například o řízení pod vlivem alkoholu, jízdu bez řidičského oprávnění, jízdu bez platné STK nebo třeba jízdu na letních pneumatikách v zimě, po namrzlé vozovce. Když v takovém případě způsobíte nehodu, pojišťovna nebude plnit.
Jak si vybrat havarijní pojištění?
Každý řidič si může rozhodnout, proti jakým rizikům se pojistí. Pojistná rizika jsou základním parametrem havarijního pojištění, lze si vybrat jen některá, nebo i všechna, tedy variantu all-risk, kterou mnohé pojišťovny nabízí za výhodnější cenu, než kdybyste si každé riziko pojistili samostatně.
Kromě toho si můžete sjednat i další doplňková pojištění vozidla, k zahození není např. pojištění čelního skla nebo pojištění zavazadel.
Dalším důležitým parametrem havarijního pojištění je spoluúčast. U povinného ručení není, pojišťovna plní třetí osobě. V případě havarijka si je ale sjednáváte, odvíjí se od nich výše pojistného i to, kolik v případě pojistné události zaplatíte z vlastní kapsy.
Nejběžnější je spoluúčast 5 % nebo 5 000 Kč, nejvyšší spoluúčastí je většinou 10 % nebo 10 000 Kč. Platí vždy vyšší částka.
Víte, že havarijní pojištění patří mezi pojištění, která si můžete sjednat i online?